Izvanškolske aktivnosti

Odgoj i obrazovanje djeteta temelji se na koncepciji ranog razvoja i učenja, a podrazumijeva ostvarivanje prava na cjeloviti razvoj. Takav cjelovit razvoj uključuje pravo na kretanje i tjelesnu aktivnosti  kao jedne od primarnih potreba i prava svakog djeteta.  Uvođenjem djeteta u tjelesno vježbanje potiče se i razvija svijest o važnosti tjelesnog vježbanja, zdravog, aktivnog i produktivnog načina života, koji je sastavni dio kulture življenja.

CILJ PROGRAMA SPORTSKIH AKTIVNOSTI
  • Utjecati na cjeloviti razvoj djeteta putem športskih aktivnosti i sadržaja
  • Utjecati na djetetove funkcionalne i motoričke sposobnosti te usvajanje motoričkih znanja  sukladno djetetovim razvojnim sposobnostima s posebnim naglaskom na prirodne oblike kretanja (rotacije, skokovi, vježbe ravnoteže, vježbe za akomodaciju oka…)
  • Razvoj svijesti djeteta o ulozi i značaju svakodnevnog tjelesnog vježbanja na sadašnji i budući zdrav život te usvajanje navika I znanja o pravilnoj prehrani
  • Obogatiti i proširiti djetetovo iskustvo, razvijati sposobnost za druženjem, dogovaranjem, suradnjom, usvajanjem vrijednosti zajedništva i timske atmosphere
  • Poticati pozitivne emocije(podržavanje vedrog raspoloženja i veselja uspjeha), razvoj samokontrole i suočavanje s neprihvatljivim oblicima ponašanja (agresivnost, neprihvaćanje neuspjeha…)
  • Prevencija I tretman deformacija I loših držanja lokomotornog sustava (skoliotično, kifotično, lordotično loše držanje I ostala stanja I oštećenja lokomotornog sustava)
  • Regulacija tjelesne težine
  • Razvoj pozitivne slike o sebi (tjelesno, aktivno, socijalno, psihološko) i jačanje samopouzdanja djeteta
  • Igra i zabava u opuštenoj atmosferi bez opterećenja s krajnjim rezultatom
OBLICI I SADRŽAJI RADA
  1. SPORTSKE GRANE I SPORTOVI
Obuhvaćaju različite metodske vježbe iz
  • košarke,
  • rukometa,
  • nogometa,
  • odbojke,
  • gimnastike,
  • atletike,
  • tenisa,
  • plesova
  1. PRIRODNI OBLICI KRETANJA
Obuhvaćaju aktivnosti s kojima se djeca susreću svakodnevno
  • hodanje
  • trčanje
  • skakanje
  • rotacija
  • vježbe ravnoteže
  • vježbe za akomodaciju oka
  1. IGRE
Igre su također odabrane prema utjecaju na razvoj motorike djece. Podijeljene su na igre za početni i završni dio sata.
  1. ANTROPOMETRIJSKA MJERENJA I MJERENJE FUNKCIONALNIH SPOSOBNOSTI
Tijekom pedagoške godine provoditi će se antropometrijska mjerenja za svako dijete na način da se utvrdi:
  • inicijalno mjerenje (listopad)
  • kontrolno mjerenje (veljača)
  • završno mjerenje (lipanj)
Mjerenje tjelesne težine i duljine, te izračunavanje relativne težine za svako dijete te mjerenje funkcionalnih sposobnosti djeteta. Mjerenja I rezultati bit će dostupna samo roditeljima.
OBOGAĆIVANJE PROGRAMA – DODATNI PROGRAMI
Škola plivanja
Provodi se izvan škole  u trajanju od 1 do 3 tjedna na bazenima u Zimskog plivališta Mladost – Dom sportova.
  • Početno učenje plivanja
  • Učenje I usavršavanje plivačkih tehnika
SURADNJA S RODITELJIMA
Suradnja s roditeljima ostvarivati će se kroz različite oblike i sadržaje rada, roditeljske sastanke na kojima se upoznaju sa programom rada, demonstracijom programa i postignućima, konzultacije i individualni razgovori o razvojnim postignućima svoje djece, pismeno informiranje roditelja putem kutića za roditelje o aktualnim mjesečnim, tjednim i dnevnim zadaćama i aktivnostima u skupini.
ORGANIZACIJA RADA
  • Program će se provoditi 2 puta tjedno u trajanju od 45 minuta
  • U jednoj grupi je maksimalno 15 – ero djece
  • Cijena programa iznosi 150 kuna

USTROJSTVO PROGRAMA
Program provodi sportska udruga  Tenis klub Match.

Realizacija programa: mag.cin. kineziologije Lana Novota

Kontakt: