Produženi boravak

Ana Kanisek, mag. prim. educ. i Lucija Rajić Košćak, mag. prim. educ.

Današnji način života brojnim roditeljima nameće potrebu zbrinjavanja djeteta mlađe školske dobi koje nakon redovne nastave dolazi kući i samostalno, bez nadzora roditelja, provodi vrijeme do njihova dolaska. Kako roditelji ne bi vodili strah i brigu za dijete tijekom radnog dana, Osnovna škola Ružičnjak nudi organiziranu brigu o djetetu u obliku odgojno-obrazovnog rada - produženog boravka.
Produženi boravak namijenjen je učenicama razredne nastave. Provodi se neposredno nakon redovite prijepodnevne nastave i traje do 17 sati. To je kvalitetno osmišljen boravak djevojčica u školi koji obuhvaća organizirano vrijeme za odmor i igru, obroke, aktivnosti na sviježem zraku, radionice, kreativno provođenje slobodnog vremena, učenje i ponavljanje te rad na zadaći. Prilikom osmišljavanja načina kreativnog provođenja vremena vodimo se željama, potrebama i sklonostima učenica pazeći pritom da kod njih razvijamo određene kompetencije u nekoliko ključnih područja: jezično-komunikacijsko, matematičko-logičko, znanstveno-tehnološko i kulturno-umjetničko područje s posebnim naglaskom na socijalizaciju, odnos prema sebi, zdravlju, okolini, radnim obvezama te igri, sportu i rekreaciji. Kako bi rad u produženom boravku bio zanimljiviji i djevojčicama prihvatljiviji, osim učionice koristimo i neke druge prostore: školsko dvorište, školsku dvoranu, školski voćnjak i slično.  Tijekom tjedna sve školske obveze učenice ispunjavaju u školi, a svoje torbe i radne materijale petkom odnose na uvid roditeljima. Za vrijeme produženog boravka učenice su pod stalnim nadzorom učiteljice.

Organizacija rada:
- produženi boravak 1. i 2. razred